46. Altın Portakal Film Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(2009 Antalya Altın Portakal Film Festivali sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
46. Uluslararası Antalya Film Festivali
46. Altın Portakal afişi.jpg
46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin "sinemanın görme ve gösterme yönü"ne atıfta bulunan afişi
Tarih 10 Ekim-17 Ekim 2009
Yer Antalya
Sunucu(lar) Burcu Kara
Akılda Kalanlar
En İyi Film Bornova Bornova
Kosmos
En Fazla Dalda
Ödül Alan
Bornova Bornova (4)
Kosmos (4)
 < 2008 Altın Portakal Film Festivali 2010 > 

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10 ve 17 Ekim 2009 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen film festivalidir. 2005 öncesi kazananlara verilen Venüs heykeli ödülü bu festivalde yeniden verildi.

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Adayları[değiştir | kaynağı değiştir]

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali “Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması” bölümünde yarışan filmler 16 Eylül 2009 tarihinde açıklandı.[1];

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Festivalde Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel, Ulusal Kısa Film ve Uluslararası Yarışma dallarında ödüller verildi.

Ulusal Uzun Metraj Yarışması ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller, Erden Kıral'ın başkanlığında oyuncu İzzet Günay, yönetmen Mustafa Altıoklar, sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler, oyuncu Nurgül Yeşilçay, sinema yazarı Ömür Gedik, senarist ve yönetmen Sırrı Süreyya Önder, müzisyen ve oyuncu Yavuz Bingöl ile yazar Zeynep Oral'dan oluşan jüri tarafından verildi.

  • En İyi Film: Bornova Bornova - Kosmos
  • En İyi İlk Film: İki Dil Bir Bavul
  • En İyi Yönetmen: Reha Erdem - Kosmos
  • En İyi Senaryo: Onur Ünlü - Beş Şehir
  • En İyi Erkek Oyuncu: Öner Erkan - Bornova Bornova
  • En İyi Kadın Oyuncu: Nergis Öztürk - Kıskanmak
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Damla Sönmez - Bornova Bornova
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu - Kara Köpekler Havlarken
  • En İyi Kurgu: Erkan Tekemen - Bornova Bornova
  • En İyi Sanat Yönetmeni: Zeynep Koloğlu - Usta
  • En İyi Müzik: Mehmet Erdem ile Özgür Akgül - Deli Deli Olma
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry - Kosmos
  • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (Ses-Efekt-Kostüm-Makyaj-Saç Tasarımı): Kosmos
  • Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (Genç Yetenek): Usta filminin yönetmeni Bahadır Karataş, 40 filminin yönetmeni Emre Şahin, Ben Gördüm-Min Dit filminin öykü yazarı Evrim Alataş ile Beş Şehir filminin oyuncusu Tansu Biçer.
  • SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Ulusal Film: Bornova Bornova
  • Kent Konseyi Seyirci Ödülü: Başka Dilde Aşk[2]

Ulusal Belgesel Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal Kısa Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Uzun Metraj Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmanın jüri üyeleri, Krzystof Zanussi başkanlığında Karoly Makk, Stephen Ashton, Canan Gerede ile Pelin Batu'dan oluştu. En İyi Film ödülü Kağıttan Asker ile Sınır filmleri arasında paylaştırıldı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Öteki Yaka'daki performansıyla 9 yaşındaki Tedo Bekhauri'ye verilirken, En İyi Kadın Oyuncu Ödülünün sahibi Katalin Varga filmiyle Hilda Peter'in oldu. En İyi Yönetmen Ödülünü Öteki Yaka filmiyle Georgi Ovashvilli kazandı.[2]

  • Öteki Yaka (Gagma Napiri - The Other Bank) - Gürcistan, Kazakistan
  • Katalin Varga - İngiltere, Macaristan
  • Ambulans (Ambulance) - Sırbistan
  • Özgürlük (Tuta Kolpa Di Giuda - Freedom) - İtalya
  • İngiliz Çilekleri (Anglicke Jahodi - English Strawberries) - Çek Cumhuriyeti, Slovak Cumhuriyeti, Ukrayna
  • Kâğıttan Asker (Bumaznyj Soldat - Paper Soldier) - Rusya
  • Sıcak - Türkiye
  • Şark Oyunları (Eastern Plays) - Bulgaristan, İsveç
  • Benim Doğum (À L'est De Moi - East Of Me), Fransa
  • 11'e 10 Kala (10 to 11) - Türkiye
  • Sınır (Border), Hollanda
  • Tuna Operasyonu (Operace Dunaj) - Polonya, Çek Cumhuriyeti

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • En İyi Film - Kağıttan Asker / Paper Soldier ve Sınır / Border
  • En İyi Yönetmen - George Ovashvili (Öteki Yaka / The Other Bank)
  • En İyi Erkek Oyuncu - Tedo Bekhauri (Öteki Yaka / The Other Bank)
  • En İyi Kadın Oyuncu - Hilda Peter (Katalin Varga)

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • SİYAD En İyi Ulusal Film - Bornova Bornova
  • SİYAD En İyi Uluslararası Film - Öteki Yaka / The Other Bank
  • NETPAC Jürisi En İyi Film - Kan Arzusu / Thirst

Halkın Portakalı Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1. Film - Domates
  • 2. Film - Yazmaya Gidiyorum, Dönmeyeceğim
  • 3. Film - Boşalan Ayakkabılar

Venüs Heykeli[değiştir | kaynağı değiştir]

2005'ten önce ödül olarak verilen Venüs Heykeli 46. Festival ile birlikte adaylara ödül olarak yeniden verilmiştir. Festivali simgeleyen heykeller Antalya'nın çeşitli bölgeleri'ne dikilmiştir.

Festival'in düzenlendiği Antalya Kültür Merkezi köşesindeki Antalyaspor Kavşağı'nda dikilen heykellerden birinin yakılmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, cinsel sapkınlık olarak nitelendirmiştir.[3]

Jüriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) Jürisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Uzun Metraj Yarışması Jüri Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]